Закладання польових дослідів
Закладання досліду в польових умовах це найважливіша складова наукового і дослідницького процесу, точність і методична правильність якого, в кінцевому результаті, буде безпосередньо впливати на достовірність отриманих результатів.
На дослідному полі Уманського НУС викладачі кафедри рослинництва, виконуючи дослідження своєї докторської дисертації Світлана Третьякова і дослідження кандидатської дисертації Наталія Климович провели закладання дослідів по сорго зерновому, згідно затверджених схем.
При сівбі використовувалися французькі гібриди сорго зернового різних груп стиглості, а саме: Бургго / Burggo та Оггана / Oggana – ранньостиглі і Таргга / Targga – середньоранній. Висівали дані гібриди при ширині міжрядь – 45 і 70 см з нормою висіву – 250 тис шт/га. Також, був закладений дослід у якому будуть вивчатися вплив досліджуваних чинників, у сумісних посівах сорго зернового та люпину білого. Перед початком сівби була проведена передпосівна культивація.
Сівбу проводили овочевою, навісною сівалкою, рядкового точного висіву «Клен» з шириною захоплення 2,8 м. Висіваючий апарат якої являє собою вакуумний дозатор vSet2 фірми Precision Planting (USA), оснащений електронним управлінням і контролем посівного процесу.
Перед початком сівби, посівний матеріал, засипали в бункери для насіння, що розташовані над кожною висіваючою секцією. На пульті управління сівалки «Клен», перед початком сівби сорго зернового, виставляли норму висіву із зазначенням необхідної кількості насіння в штуках на метр. У нижній частині бункера встановлений висіваючий апарат точного дозування з датчиком рівня насіння, з'єднаний з сошниками насіннєпроводами.
Викладач кафедри рослинництва, Віталій Приходько, не лише налагоджував роботу сівалки, а й регулював відстань між сошниками для виставлення досліджуваної ширини міжрядь.
В кінці кожної ділянки, завдяки можливості очищення посівного апарату від насіння, проводили заміну одного гібриду сорго зернового, на інший. За сигналом оператора дозатори відкривалися і скидали весь насіннєвий матеріал у встановлені ємності під кожною секцією, що не дозволяло змішуватися гібридам.
В цілому, ми сподіваємося, що погодні умови 2020 року сприятимуть формуванню вищої врожайності різних гібридів сорго зернового.
Світлана Третьякова, старший викладач кафедри рослинництва